Britská dlouhosrstá kočka – historie
Historie britské dlouhosrsté kočky je úzce spojena s historií britské krátkosrsté kočky. Na přelomu 19. a 20. století byly oblíbené exotické čistokrevné kočky, které se svým vzhledem odlišovaly od tradičních domácích koček. Britské krátkosrsté kočky, tito plyšoví medvídci mezi kočkami, si tak svým vzhledem a uhrančivým pohledem rychle získaly srdce milovníků koček. Vzhledem k tomu, že občas došlo ke křížení britské krátkosrsté kočky a perské kočky, objevovala se mezi jejich potomky také koťata s polodlouhou až dlouhou srstí. Vznikla tak varieta, která zpočátku nebyla akceptována, protože nesplňovala standard plemene. Časem však byla uznána za samostatné plemeno a pojmenována „britská dlouhosrstá“ nebo „Highlander“. Kromě dlouhé srsti je však na první pohled zřejmé, jak úzce je původ britské dlouhosrsté kočky spojen s britskou krátkosrstou kočkou.

Britská dlouhosrstá kočka – vzhled
Britské dlouhosrsté kočky vypadají jako velcí, chlupatí, plyšoví medvídci. Stejně jako perské a britské krátkosrsté kočky jsou mohutně stavěné.
Jejich tělo je atletické a svalnaté, s vyváženými proporcemi. Mají široký hrudník a kompaktní ramena. Po svém teritoriu se pohybují na krátkých, ale pevných nohách. Jejich kulaté tlapky dokonce působí ve vztahu k mohutnému tělu téměř neohrabaně! Ocas je středně dlouhý, relativně silný a na konci zakulacený. Masivní hlava spočívá na krátkém krku a velmi dobře ladí se zbytkem těla. Uši těchto koček jsou ve vztahu k hlavě poměrně malé a posazené dál od sebe.
Britská dlouhosrstá kočka – velikost
Jak velká je britská dlouhosrstá kočka? Kočky tohoto plemene jsou středně velké až velké. Navzdory pevné a svalnaté postavě však nepůsobí líným dojmem, jak by se možná dalo očekávat, naopak jsou velmi aktivní a mají rády dobrodružství! Jako všechny velké kočky i britská dlouhosrstá roste relativně pomalu. V dospělosti mohou kocouři dosáhnout výšky v kohoutku až kolem 40 cm. Kočky tohoto plemene jsou o něco drobnější a ne tak vysoké.

Britská dlouhosrstá kočka – hmotnost
Kolik váží britské dlouhosrsté kočky? Kočky tohoto plemene jsou o něco drobnější než kocouři a váží 4 až 6 kg. Kocouři jsou silnější a mají kompaktnější tělo a také váží víc než kočky. Obecně platí, že kocouři tohoto plemene váží víc než kocouři jiných plemen. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 5 a 8 kg.
Srst britské dlouhosrsté kočky
Srst britské dlouhosrsté kočky připomíná srst perských koček. A tato podobnost vůbec není náhodná. Cíleným křížením perských a britských krátkosrstých koček se zvyšovala kvalita srsti jejich potomků, což znamená, že i řada britských krátkosrstých koček má gen pro polodlouhou a dlouhou srst. Při křížení dvou koček s tímto genem je velmi pravděpodobné, že jejich potomci budou mít polodlouhou srst.

Barva srsti britské dlouhosrsté kočky
Srst britských dlouhosrstých koček může mít mnoho rozličných zbarvení. Setkáme se u nich s nejrůznějšími barvami, přičemž k nejběžnějším patří modrá, čokoládová, krémová, lilová, červená, černá a bílá. Někteří fanoušci britských dlouhosrstých koček věří, že barva srsti ovlivňuje povahu konkrétní kočky. Posuďte sami, jestli je na tomto tvrzení něco pravdy…
Délka srsti britské dlouhosrsté kočky
Britská dlouhosrstá kočka má stejnou tělesnou konstituci jako britská krátkosrstá, má však na rozdíl od ní polodlouhou srst. Tyto kočky vypadají opravdu nádherně a je těžké ubránit se tomu, aby je člověk neustále hladil. Ti, kdo na kočkách oceňují dlouhou, hedvábnou srst, si v případě tohoto plemene opravdu přijdou na své! Jen kdyby to zároveň neznamenalo muset se o tu nádhernou srst starat… Jak ale zajistit, aby srst britské dlouhosrsté kočky vždy zhoustla, krásně se leskla a zůstala krásná?

Kresba srsti britské dlouhosrsté kočky
Srst britských dlouhosrstých koček může mít různé kresby. Plemenný standard zahrnuje kočky s jednobarevnou srstí, ale také s barevnými odznaky, kočky s bílými skvrnami, želvovinové kočky a vzory tabby a tortie. Velmi populární varietou je stříbrná britská dlouhosrstá kočka. V jejím případě ovlivňuje pigmentaci podsady genetická predispozice – u kořínků nemá srst žádnou barvu, což jí dodává krásně stříbřitý lesk.
Oči britské dlouhosrsté kočky
Britská dlouhosrstá kočka má velké, kulaté oči. Barva očí těchto koček může být stejně různorodá jako barva jejich srsti – od různých odstínů modré přes zelenou až po měděnou – výběr je téměř neomezený! Kočky tohoto plemene mohou mít také každé oko jiné, například jedno modré a jedno zelené. Podobně jako u ostatních plemen se nestejné oči objevují pouze u britských dlouhosrstých koček s čistě bílou srstí. Pokud má srst jinou barvu, bude mít kočka obě oči stejné.

Britská dlouhosrstá kočka – zvláštní rysy
Jedním ze zvláštních rysů britských dlouhosrstých koček je jejich mírná povaha. Moc rády jsou se „svou“ rodinou a vyhledávají blízkost lidí a kontakt s nimi. Stejně jako britské krátkosrsté kočky však ani ony nepatří k mazlíčkům vyžadujícím neustálou pozornost. Dokážou se velmi dobře zabavit i samy. Dalším zvláštním rysem těchto koček je, že se nebojí vody. Na rozdíl od jiných plemen mají britské dlouhosrsté kočky vodu vyloženě v oblibě! Není-li poblíž bazének, užijí si dostatek zábavy i u kohoutku s tekoucí vodou…

Britská dlouhosrstá kočka – hlavní charakteristiky
Jedním z charakteristických rysů britských dlouhosrstých koček je jejich bohatá srst. Žádné jiné plemeno koček s polodlouhou srstí nemá tak plyšový kožíšek jako britská dlouhosrstá kočka. Je obzvlášť hustý, neuvěřitelně načechraný a odstává od těla. Hustá podsada chrání tyto kočky i v hodně špatném počasí. To dokazuje, že se skvěle přizpůsobily podnebí britských ostrovů, kde – jak známo – prší dost často. Kočkám v Británii prostě nesmí časté mrholení vadit. Hustý kožíšek, chránící před vlhkým počasím, je zde nezbytností.
Britská dlouhosrstá kočka – povaha
Britské dlouhosrsté kočky jsou vyhlášené vyrovnanou povahou. Jsou to klidné a velmi přátelské společnice. Případné změny je většinou nijak nerozhází a dobře vychází s ostatními zvířaty v domácnosti, včetně jiných koček. Nejlépe si rozumí s kočkami ze stejného vrhu nebo s jedinci stejného
věku a pohlaví – tedy kocouři s kocoury a kočky s kočkami – především proto, že mají ve stejných fázích života podobné potřeby. A jedná-li se o sourozence, znají se navíc odmalička.

Britská dlouhosrstá kočka – cena
Kolik stojí britská dlouhosrstá kočka? Cena za britskou dlouhosrstou kočku se většinou pohybuje od 900 do 1 200 eur. Zdá se vám to moc? Možná ano, ale nezapomeňte, že seriózní chovatel do kočky hodně investuje. Na rozdíl od „množíren“ vyznačujících se nevhodnými podmínkami, kde je jediným cílem zisk, mu jde také o to, aby byly kočky zdravé a čilé – a aby takové i zůstaly! Pokud si pořídíte kotě od chovatele s dobrou pověstí, můžete si být jisti, že bude odčervené a bude mít všechna základní očkování od veterináře.
Chov britských dlouhosrstých koček
Historie britských dlouhosrstých koček jako samostatného plemene (BLH, British Longhair) je zatím krátká, jedná se o poměrně mladé plemeno. Koťata s polodlouhou srstí, která stála na počátku plemene britských dlouhosrstých koček, byla původně nežádoucími potomky britských koček. Chovatelé britských krátkosrstých koček (BSH, British Shorthair) pro ně neměli žádné další „využití“, protože nesplňovala požadavky pro chov těchto koček. Dnes už se chov britských dlouhosrstých koček osamostatnil a plemeno je uznáno všemi předními chovatelskými organizacemi. Kromě odlišné délky srsti platí pro BLH stejné plemenné standardy jako pro BSH.
Co je dobré vědět o chovu těchto koček a péči o ně
Péče o srst britských dlouhosrstých koček zabere hodně času. U všech dlouhosrstých koček platí, že se majitelé musejí starat o jejich srst každý den. Pokud každodenní péče chybí, nádherná hustá srst se začne cuchat a začnou s ní být potíže. Je tedy opravdu nezbytné o srst dlouhosrstých koček
pravidelně pečovat. Péče zahrnuje každodenní kartáčování a pečlivé rozčesávání matných a zplstěných míst kartáčem s hrubšími zuby. Náchylná k plstnatění jsou především místa jako hruď, brada, spodní strana ocasu a vnitřní strana nohou. Někdy je srst tak zplstěná, že už není možné ji rozčesat. V takovém případě pomohou pouze nůžky: Zplstěné chomáčky srsti opatrně odstřihněte, kočku by jenom trápily.

Koťata britské dlouhosrsté kočky
Koťata dlouhosrsté britské kočky dosahují plné dospělosti až ve věku tří až pěti let. Je to tím, že stejně jako většina velkých koček i ony dospívají pomaleji. Během prvních šesti měsíců života rostou rychle, poté se růst zpomalí. Až ve věku tří let se tento proces pomalu ale jistě završí. Až tehdy je britská dlouhosrstá kočka skutečně „dospělá“. Její tělo získá definitivní tvar a z roztomilého chlupatého klubíčka bude dospělá britská dlouhosrstá kočka.
Britská dlouhosrstá kočka – typická onemocnění
K typickým onemocněním postihujícím britské dlouhosrsté kočky patří hypertrofická kardiomyopatie a polycystické onemocnění ledvin. Stejně jako u britských krátkosrstých koček by chovatelé měli dbát na to, aby kočky těchto plemen dostávaly vyváženou stravu a přiměřené porce krmiva. Britské dlouhosrsté kočky mají totiž pořádný apetit, což u nich v dlouhodobém horizontu může vést k nadváze. Podle standardu plemene platí, že kočka, která váží víc než 15–20 % ideální hmotnosti, má nadváhu. Více informací k hmotnosti kočky viz „SKÓRE TĚLESNÉ KONDICE“.
Průměrná délka života britských dlouhosrstých koček
Kočky tohoto plemene se v průměru dožívají 14 až 18 let. Není pochopitelně možné obecně říci, kolika let se kočka dožije. Záleží to na mnoha různých faktorech, mimo jiné na tom, zda je kočka zdravá a v dobré fyzické kondici. Kočka je šelma a její tělo je skvěle uzpůsobeno k lovu, včetně plížení, číhání a chytání kořisti. V případě potřeby se kočky mohou pohybovat bleskovou rychlostí – je to nezbytné pro jejich přežití a již od útlého věku to velmi svědomitě trénují. Tříbí se tím nejen jejich smysly, ale přispívá to zároveň i ke zvyšování jejich fyzické kondice, která je jedním z faktorů ovlivňujících dlouhý a spokojený kočičí život.
