Podle čeho poznáte, že je imunitní systém vaší kočky oslabený? A je možné její imunitní systém nějak posílit?
Vaše kočka nemá chuť si hrát? Jako by jí chyběla energie a neustále hledá klidný koutek, kde by si zdřímla? Je poslední dobou častěji nemocná? Pokud vám toto všechno připadá povědomé, je možné, že imunitní systém vaší kočky není „správně vyladěný“. Pokud její obranyschopnost nefunguje, je její imunitní systém oslabený. A pokud imunitní systém není stabilní, organismus je náchylnější k infekcím.
V tomto textu vám poradíme, jak imunitní systém vašeho domácího mazlíčka posílit.
K čemu imunitní systém slouží
Imunitní systém je jako ochranný štít, který
kočku chrání před nemocemi a odráží útoky bakterií, mikrobů a virů. Ochranu vaší kočky neustále zajišťuje celá armáda určitých látek a buněk. V duchu hesla „odvrátit je možné pouze nebezpečí, o kterém víme“ jsou neustále na stráži. Znamená to, že neustále kontrolují cokoliv, co se snaží ochranné bariéry těla překonat, a dovnitř vpustí pouze to, co kočce neublíží. Jakmile objeví něco, co by mohlo organismu škodit, vyhlásí poplach: aktivují štíty a zapnou obranné mechanismy.
Jak imunitní systém u koček funguje
Pokud je imunitní systém vaší kočky v pořádku, funguje jako brnění chránící celé její tělo. Obranné mechanismy se nesoustřeďují pouze na určité oblasti, jsou úzce provázány a propojeny. Všichni „obránci a ochránci“ velmi úzce spolupracují. Pokud vypukne poplach na jednom místě, je zároveň
vyhlášena pohotovost i jinde v těle. Výstraha před nebezpečím se dostane všude a složky imunitního systému se připraví k boji. Všechny případné vetřelce vypátrají a nakonec zničí.
Připomínka: Existují dva typy obranných mechanismů:
- nespecifická imunita: Jedná se o vrozený obranný mechanismus. Chrání „nespecificky“, tzn. obecně a spíše plošně. Dokáže reagovat velmi rychle na
množství známých vetřelců.
- specifická imunita: Speciální nebo „specifická“ obrana se vytváří v průběhu života. Imunitní systém si určité patogeny zapamatuje a odpovídajícím způsobem se proti nim brání, je-li to nutné. Ochrana proti patogenům je tedy zdvojená!
Tyto vitamíny potřebuje imunitní systém vaší kočky pro posílení a správné fungování
Pro správné fungování a zajištění silného imunitního systému musí potrava kočky obsahovat dostatečné množství vitamínů A, B, C, D, E a K. Obzvláště vitamíny C a E mají díky svým antioxidačním vlastnostem schopnost imunitní systém posilovat a zároveň bránit tvorbě volných radikálů. Ale všeho s mírou! Potřeba vitamínů¹ vždy závisí na druhu kočky a na tom, v jakém prostředí a v jakých podmínkách žije. Dejte tedy pozor, abyste kočku vitamíny nepředávkovali!
¹Zdroj: VGL Publishing AG (2023): “Vitamine für Katzen Vergleich 2023. Die besten Katzen-Vitamine im Vergleich” (pouze v němčině). Online na Vitamine für Katzen Test & Vergleich » Top 10 im September 2023 , zobrazeno 11. září 2023.
POZOR!
Čím víc vitamínů, tím lépe?
NE!
Vysoce kvalitní krmivo pro kočky zpravidla již obsahuje dostatek vitamínů a dalších důležitých látek.Nedávejte prosím kočce vitamíny v podobě doplňků stravy bez porady s veterinářem!
Jak poznat, zda je imunitní systém kočky oslabený
Když je imunitní systém kočky oslabený, nebudou jeho obranné mechanismy schopné efektivně zneškodňovat patogeny, se kterými se kočka setká. Kočka tak může snadněji onemocnět. To se často týká koček s chronickým onemocněním nebo těch, které nedávno prodělaly operaci, nějaké onemocnění nebo měly zánět. Také mladé a starší kočky mohou být vůči patogenům obzvláště citlivé. Oslabený imunitní systém často signalizují následující příznaky:
- ztráta chuti přijímat potravu,
- nepohoda,
- průjem,
- zvracení,
- horečka,
- náchylnost k infekcím,
- únava.
Jak posilovat imunitní systém kočky v každodenním životě
Jak můžete posílit imunitní systém vaší kočky? Nejdřív je nutné zjistit, proč je imunitní systém
kočky oslabený. Může to mít mnoho důvodů. Trpí alergií nebo ji trápí nějaká
infekce? Pokud ano, znamená to, že její imunitní systém teď jede na plné
obrátky, aby tyto potíže vyřešil. Byla vaše kočka nemocná či podstoupila
nějakou léčbu? Také věk kočky hraje roli. Obranyschopnost velmi mladých a hodně
starých koček je slabší. Například u koťat je to tak, že sice dostávají v mateřském
mléce protilátky, jejich imunitní sytém se však teprve vyvíjí.
CO VEDE K OSLABENÍ IMUNITNÍHO SYSTÉMU:
- psychická nebo fyzická zátěž,
- nevhodná strava,
- infekce,
- nedostatek pohybu,
- stres,
- zranění.
Kočka a pohyb
Kočky potřebují hodně pohybu, aby zůstaly zdravé a v dobré kondici! Pokud má kočka pohybu
nedostatek, není to spojeno pouze se slábnutím svalů, ale negativně to ovlivňuje také její mentální schopnosti. Postarejte se proto, aby měla kočka pohybu co nejvíce! Pohyb pomáhá nejen rozvíjet a bystřit všechny smysly, ale stimuluje také metabolismus, podporuje tvorbu svalů a posiluje oběhový
systém. Když kočce nabídneme dostatek pohybu, bude se cítit dobře fyzicky a bude
také mnohem spokojenější.
PODPORA IMUNITY:
Pohyb posiluje imunitní systém vaší kočky nejen tím, že podporuje tvorbu protilátek, ale také díky tomu, že buňky zajišťující ochranu organismu jsou během pohybu aktivnější, než když je kočka v klidu.
Zdravá výživa kočky
Kočka, která váží víc než 15–20 % své ideální váhy, má nadváhu. Kočky s nadváhou mají často oslabený imunitní systém, což u nich zvyšuje riziko výskytu závažných onemocnění. Prostřednictvím
nutričního plánu, zaměřeného na kontrolu množství přijatých kalorií, můžete kočku postupně zvyknout na zdravou výživu. Ideální hmotnost vaší kočky zjistíte pomocí „SKÓRE TĚLESNÉ KONDICE“.
Jak předcházet stresu u koček
Některé kočky nic nerozhází. Změny, k nimž v jejich životě dochází, přijímají celkem klidně. Jsou však i kočky, které trpí stresem a jsou nervózní při kontaktu s čímkoliv novým a neznámým.
Dbejte na to, aby vaše kočka měla vždy místo, kam se může uchýlit, pokud se cítí ve stresu. Kočka,
která je nejistá nebo se bojí, často volí útěk. Můžete jí pomoci tím, že jí vyhradíte či vytvoříte útočiště, kde se bude cítit v bezpečí. Důležité je, aby toto útočiště bylo určené pouze jí a také aby bylo dostupné vždy, když ho kočka potřebuje. Tak jí nejlépe pomůžete vyhnout se stresu.
Důležitý je dostatek spánku
Stejnějako u lidí i u koček dochází k posilování imunitníhosystému během spánku. Pokud se kočka dostatečně nevyspí, nepracují jejíimunitní buňky tak efektivně, jak by mohly a měly. Znamená to, že sezároveň automaticky sníží i obrana proti patogenům, kterou zajišťují.Spánek neovlivňuje pouze fyzické zdraví koček, ale také jejich psychickoupohodu. Místo na spaní si kočky nejraději vybírají samy, a mohou ho častostřídat. To, kde a jak kočka spí, ovlivňují různé faktory, a hodně to
vypovídá o její osobnosti i psychickém rozpoložení. Pokud budetepozorní, možná v jejím chování odhalíte důležité souvislosti.
Posilování imunity domácími léčivými přípravky
Chtěli byste posílit zdraví vaší kočky a dáváte před chemickými látkami přednost osvědčeným a vyzkoušeným domácím léčivým přípravkům? Výborně! Obranyschopnost své kočky můžete zlepšit domácími přípravky, které si sami připravíte. Většinou k tomu postačí přísady, které míváme běžně doma, anebo léčiva s obsahem čistě přírodních léčivých látek. Například bylinné přípravky působí na kočky velmi dobře. Mohou fungovat jako velmi účinné prostředky pro posílení jejich imunitního systému.
Použití propolisu u koček
Propolis je ve veterinární medicíně používán také k léčbě koček. Díky svým antibakteriálním a antivirovým účinkům je tento včelí produkt využíván především pro léčbu zánětů a určitých
typů poranění. Propolis však může zároveň zlepšovat pohodu zvířat a posilovat jejich imunitní systém. Kočkám s oslabenou obranyschopností můžeme propolis podávat ve formě propolisových kapek a prášku, nebo příležitostně formou očkování.
Echinacea a kočky
Echinacea omezuje tvorbu volných radikálů a zároveň posiluje obranyschopnost organismu kočky a obecně její imunitní systém. Díky antibakteriálnímu a analgetickému účinku je tato trvalka používána také při léčbě ran a zánětů. Echinaceu je možné podávat ve formě prášku nebo bezalkoholových kapek. Protože mnoho koček nemá podávání tekutin příliš v lásce, je možné přimíchat malé množství echinaceového prášku do krmení.
Řeřicha setá
Řeřicha se používá čerstvá a prospívá imunitnímu systému kočky díky obsahu esenciálních olejů, železa, kyseliny listové, minerálů, vápníku a vitamínu C. Pro kočky je vhodná řeřicha setá, řeřicha potoční nebo lichořeřišnice. Můžete si je vypěstovat doma na okenním parapetu nebo na zahrádce. V malých množstvích představují tyto bylinky hodnotný doplněk stravy, který pozitivně podporuje zdraví organismu.
POZOR!
Než své kočce nabídnete jakýkoliv doma připravený léčivý přípravek, poraďte se vždy s veterinářem o tom, zda je pro kočku vhodný.
Veterinář vám poradí také s dávkováním a s tím, jak dlouho je možné resp. vhodné přípravek podávat..
Léky a doplňky stravy pro kočky – které z nich má smysl kočce dávat?
Obchody s potřebamipro domácí mazlíčky nabízí řadu léků a doplňků stravy určených pro
posilování imunitního systému koček. Je však skutečně nezbytné dávat kočce kroměkrmiva ještě tyto přípravky? Nejedná se pouzeo nesmírně výnosný obchod,který prospívá především samotným výrobcům? Podívejme se blíže na různépřípravky a doplňky stravy a uvidíme, zda mohou mít příznivý vliv naimunitní systém kočky a přispívat k jeho posilování.
Doplňky stravy určené pro kočky
Každé kvalitní krmivo předních výrobců, které je vhodné pro plemeno vaší kočky, zpravidla obsahuje vše, co kočka potřebuje, tedy proteiny, tuky, sacharidy, minerály a vitamíny. Doplňky stravy mohou kočkám poskytovat dodatečnou dávku živin, a to zejména v určitých situacích, kdy je jejich obranyschopnost oslabená a kdy je třeba ji posílit. Váš veterinář vám nejlépe poradí, jaký doplněk stravy bude pro vaši kočku v takové situaci nejvhodnější.
Multivitaminové pasty pro kočky
Multivitaminové pasty mají dodat vaší kočce dávku vitamínů navíc. Jak už jsme však zmínili výše („Tyto vitamíny potřebuje imunitní systém vaší kočky pro posílení a správné fungování ”), buďte prosím při podávání vitamínů kočkám opatrní. Vysoké dávky jim mohou uškodit! Zároveň si pozorně prostudujte složení, protože některé pasty² obsahují škodlivá aditiva.
²Zdroj: Warenvegleich.de (2023): “Vitaminpaste-Katze Vergleich 2023. Vitaminpasten-Katzen-Vergleich: Die besten Produkte”, online na 8 beste Vitaminpasten-Katzen Test & Vergleich 2023 » 3 Top Produkte! (warenvergleich.de) , (pouze v němčině) zobrazeno 11. září 2023
Doplňky stravy pro starší kočky
Aby starší kočky zůstaly zdravé a cítily se co možná nejlépe, mělo by být složení jejich stravy jiné než v mladším věku. Nepotřebují krmivo plné kalorií, pokrývajících zvýšenou potřebu energie. Starším kočkám je třeba dodávat vitamíny a bílkoviny, které v tomto období potřebují. Prostřednictvím speciálních doplňků stravy můžeme podpořit jejich imunitní systém, metabolismus a pohybový aparát.
Další způsoby posílení imunity u koček
K dispozici jsou také imunitní kúry, které se používají v obdobích, kdy imunitní systém koček potřebuje posílit, aby byl připraven na zvládání určitých situací. Jedná se například o změny ročních období, výměnu srsti, a také během hojení ran a v průběhu rekonvalescence. Imunitní kúra obsahující bílkoviny, mikroživiny a vitamíny může u koček, které jsou nemocné nebo se z nemoci zotavují, urychlit proces uzdravování.
Posilování imunitního systému formou injekcí
Starším kočkám a těm, které jsou zesláblé nebo nemocné, může veterinář aplikovat také injekce určené speciálně pro posílení imunitního systému. Tyto léky jsou podávány injekčně v předem určených intervalech, a posilují imunitu. Stimulují přirozenou obranyschopnost organismu kočky a celkově tak posilují její imunitní systém. Injekční podávání má mnoho výhod – aktivní látky mohou být dávkovány individuálně a jejich účinek je rychlejší a cílenější.
Posilování imunitního systému pomocí homeopatie
Odpověď na otázku, zda homeopatie posiluje imunitní systém vaší kočky, se odvíjí od toho, jestli v účinek homeopatik věříte, nebo ne. Majitelé koček, kteří se spoléhají na klasickou medicínu, jim nejspíš důvěřovat nebudou a zvolí jiné léčivé prostředky. Pokud je však pro vás homeopatie přijatelný způsob léčby, představuje vhodnou alternativu. Jednotlivé látky nebo speciálně připravené směsi těchto látek mohou v takovém případě pomoci posílit obranyschopnost vaší kočky.
Nejčastěji kladené otázky ohledně posilování imunitního systému vaší kočky
Nejlepším způsobem, jak podpořit imunitní systém vaší kočky, je zajistit jí dostatek pohybu, vhodné krmivo, omezit situace a vlivy, které ji stresují, a dopřát jí dostatek spánku. Léčivý efekt mohou mít také některé bylinky – jsou-li vhodně použity, fungují jako přirozená podpora obranyschopnosti koček.
Zdravé dospělé kočky mají silný imunitní systém, obranyschopnost starších
koček a koťat však bývá omezená.
Například koťata získávají protilátky prostřednictvím mateřského mléka, jejich
imunitní systém však ještě není zcela vyvinutý. Obranyschopnost starších koček
se s věkem snižuje.
Your cat’s immune system will be weakened if the cat suffers from an allergy or if it’s picked up some infection. Your cat’s defences will start operating at full speed when it’s fighting off an illness or after undergoing a recent medical intervention.
Imunitní systém kočky je oslabený, pokud kočka trpí alergií nebo má nějakou infekci. Obranyschopnost kočky začne fungovat na plné obrátky v okamžiku, když musí bránit organismus před onemocněním nebo pokud kočka nedávno absolvovala lékařský zákrok.
Vitamíny
hrají důležitou roli. Pokud jich má
kočka v potravě málo, může tento nedostatek způsobovat řadu zdravotních
problémů, mimo jiné apatii, anémii, ztrátu tělesné hmotnosti, zažívací
potíže a neurologické poruchy.
Doplňky stravy obsahují živiny navíc, které může kočka v určitých situacích potřebovat. Pro vaši kočku může být dávka vitamínů navíc prospěšná, pokud je její obranyschopnost oslabená, nebo v případě, že její organismus potřebuje více živin než
obvykle.
Ano, obranyschopnost kočky je možné posílit i přírodní cestou, například pomocí přírodních prostředků čistě bylinného původu. Některé léčivé byliny posilují imunitní systém koček a představují přírodní způsob, jak jejich obranyschopnost „nastartovat“.
Homeopatické globule jsou malé bílé kuličky, které se stále častěji používají při léčbě různých potíží jak u lidí, tak u koček. Pro ty, kdo v účinky homeopatik věří, jde o vhodný způsob posílení imunity jejich kočky.